Ako na vyhrievanie zrážkomera?

Dlhšie som sa pohrával s otázkou ako docieliť ohrev zrážkomera, aby bolo možné zaznamenávať úhrn zrážok aj v zimnom období počas sneženia. V dielni som našiel zdroj z PC, ktorý sa dá použiť nielen na napájanie vyhrievacích telies, ale aj na ostatné senzory, pokiaľ ich vaša meteostanica obsahuje.

Samotné spustenie zdroja dosiahneme spojením zeleného a čierneho káblika. Výhodou je, že zabezpečuje stabilizované napätie s hodnotami:
3,3V – oranžový
5,0V – červený
12,0V – žltý
záporný čierny – GND
15V – oranžový a bledomodrý (toto napätie som použil na ohrev)

Ďalším krokom bolo potrebné vyrobiť presnú kópiu zrážkomera z kovu. Keďže originál zrážkomer WH 1080 je z plastu a po pripojení vyhrievacích telies by došlo k roztápaniu plastu, respektíve k deformácii ! Ako materiál som použil plech s hrúbkou 1 mm a jednotlivé diely som pozváral CO zváračkou.

Na fotografiách ešte nieje zrážkomer ošetrený povrchovou farbou, ktorá zabráni korózii.

Vyhrievacie telesá sú 2X60V/100W. Na roztápanie snehu kľukne postačí aj 15V, pri ktorom sa dosiahne rovnomerné ohrievanie celej zbernej plochy na cca 25-30°C. Zapínanie ohrevu je manuálne. Telesá sú zapojené na časový spínač, ktorý zabezpečuje každú minútu zopnutie raz jedného telesa, raz druhého.

Ďalšie výstupy z PC zdroja som sa rozhodol použiť na napájanie ventilátora v aktívnom radiačnom štíte (12V), vonkajšiu vysielaciu jednotku BRESSER 9501200-1604 (3.3V), vonkajšiu vysielaciu jednotku Mebus  W155 (3.3V) a signalizačná LED (kontrolka, či zdroj pracuje).

Zdroj z PC je osadený do elektroinštalačnej krabice, ktorá obsahuje 10A istič, 10A vypínač, 12-230V AC-DC časový spínač, spájacie svorky, vypínač na spustenie ohrevu.

 

Za článok ďakujeme nášmu členovi – Erikovi Švecovi. ?