Apríl 2020

Skončil sa nám druhý jarný mesiac, ktorý bol v znamení rôznorodého počasia. Kým na jeho začiatku teploty vzduchu klesali aj na rekordné minimá, dokonca aj snežilo, alebo sa vyskytol aj prvý letný deň.

Chladné rána

Apríl sa na Slovensku začal s veľmi nízkymi rannými teplotami. Najchladnejšim dňom sa tak stal prvý apríl, kedy bolo napríklad v Poprade nameraných -9,3°C. Zaujímavosťou práve na stanici v Poprade sú ranné minimá, ktoré v priebehu celého mesiaca poklesli viac ako 15 krát pod bod mrazu. Prvý apríl však nebol na celom našom území najchladnejšim dňom.  2.4. ráno okolo 6. tej bolo v okrese Levice, na stanici Malé Kozmálovce, nameraných -4,1°C

Teplé takmer jasné dni

Po výskyte mrazov sa do prvej polovice apríla postupne otepľovalo. Bolo takmer jasno, alebo len prechodne polooblačno. Zatiaľ čo ráno bolo na pocit chladno, popoludní bolo aj do 24°C.  Denná amplitúda, rozdiel medzi najvyššou a najnižšou nameranou teplotou vzduchu, bol niekedy aj do 23°C.

Prvé zrážky

13.4. sa cez Slovensko presúval studený front. Na jeho čele sa tvorili početné búrky, počas ktorých udrelo spolu viac ako 4600 bleskov. Zrážkové úhrny, žiaľ neboli ničím výnimočne. Zväčša spadlo do 5 mm, no na viacerých staniciach len zosilneli nárazy vetra na hodnotu okolo 50 km/h a zrážky sa vôbec nevyskytli. Na druhý deň, v utorok 14.4., zosilnelo chladné morské prúdenie a v Prešovskom či Žilinskom kraji sa vyskytlo sneženie. Napríklad v okrese Prešov spadlo od 0,2 cm do 1 cm snehových zrážok.

Druhá polovica apríla

Druhá polovica mesiaca apríl priniesla aj prvý letný deň, deň kedy teplota vzduchu vystúpila nad 25°C. Tak tomu bolo 17.4., kedy popoludní bolo v Podunajskej nížine nameraných maximálne do 25,3°C. Ďalšie búrky sa tvorili 25.4. a 29.4., ale aj pri nich spadlo maximálne do 5 mm.

Uložiť odkaz do záložiek.