Marec 2020

Daždivý začiatok marca

Na začiatku mesiaca sa vyskytli azda najintenzívnejšie zrážky v priebehu tohtoročného marca. Zrážkové úhrny sa v priebehu prvých štyroch dní pohybovali okolo 15 mm, ojedinele do 28,4 mm v Kšinnej. Zrážky však neboli len v podobe dažďa. 5.3. snežilo od výšky cca 800 m.n.m a v piatok snežilo aj na východe. Snehové úhrny v prvej polovici mesiaca však nedosahovali viac ako 1 cm.

Teplé dni

Ďalšie dni boli vcelku jasné, teplé a suché. Ranné minimá síce klesali pod bod mrazu no ale stále to neboli rekordné hodnoty. Teplota vzduchu takmer každým dňom stúpala o pár stupňov. Na viacerých staniciach sa popoludňajšie maximá nedostali nad pomyselnú hranicu 20°C. No ale najteplejším dňom bol 19. marec. Najviac sa prehrialo mesto Prešov a o 16:00 sa vtedy ortuť teplomeru zastavila na hodnote 22,4°C. 

Prvé výrazné ochladenie

Po teplých dňoch sa do našej oblastí dostal dvakrát studený pôvodom arktický vzduch.  Už 22.3. na všade vyskytli zrážky najmä v podobe sneženia, ktoré sa ojedinele miešalo s dažďom. Ráno 23.3. sa v povodí Torysy vyskytla súvislá snehová pokrývka, ktorá dosahoval výšku 1 cm. Počas prechodu studeného frontu sa rozfúkal aj dosť silný vietor, ktorého nárazy boli od 7 m/s v Malých Kozmálovciach až po takmer 18 m/s v okrese Bánovce nad Bebravou.  Po obdobiach so snežením či silným vetrom sa mierne oteplilo. Napríklad v Banskej Štiavnici 28.3. bolo popoludní 17,3°C. Zrážok bolo pomenej, no za to slnečného svitu dostatok. Aj vlhkosť vzduchu bola počas dňa dosť nízka. 

Koncomarcové ochladenie 

Len pred niekoľkými dňami sa do našej oblasti dostal opäť studený a znova pôvodne arktický vzduch. V noci a ráno bolo jasno a vietor úplne zoslabol. Aj to dopomohlo riadnemu poklesu teplôt, ktoré v závere marca potrápili predovšetkým poľnohospodárov. V tabuľke si môžete pozrieť najchladnejšie lokality:

Malacky -4,2°C
Kšinná -8,1°C
Prešov -8,4°C
Levoča -8,6°C
Poprad -9,7°C

 

Uložiť odkaz do záložiek.