Zhodnotenie februára 2020

Aj keď to aktuálne na našom území vyzerá ako na konci zimy mohli by sme si len pripomenúť aké bolo počasie v priebehu uplynulého posledného zimného mesiaca február.

Začiatok februára bol na našich meteorologických staniciach teplý a vlhký. Napríklad v Malackách bolo 1.2. až 16,8°C. Snehu bolo málo a súvislá snehová pokrývka sa udržala len v oblastiach s celodenným mrazom. Nebezpečným javom, ktorý sa vo februári vyskytol bol najmä vietor, ktorý napríklad v Prešove dosahoval 5.2. až 90 km/h. Vietor vtedy lámal konáre a stromy, ktoré popadali na elektrické vedenia a to spôsobilo dočasné výpadky elektriny v určitých oblastiach Slovenska. 

Skorý výskyt búrok:

Aj ďalšie dni boli bohaté na rôzne výnimočne javy, ktorými boli napríklad skoré výskyty búrok. Tie sa na Slovensku vyskytli napríklad 10. Februára v Trenčianskom kraji. Búrka prejavila okolo 17-tej napríklad v Kšinnej. Počas nej spadlo 4,8 mm tekutých zrážok a dokonca sa vyskytlo aj krupobitie. Po spomínanej búrke zosilnel aj vietor, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť 40 km/h. V rovnaký deň sa napríklad na severe Košickej kotliny vyskytlo nevýrazne sneženie sprevádzané s mrznúcim dažďom.

Ďalšie dni sa na našom území striedalo teplé počasie s dažďom, ktorého najviac napadalo v okrese Bánovce nad Bebravou. V už spomínanej obci Kšinná tam spadlo 123 mm zrážok. O niečo menej spadlo v iných častiach územia, no niekde dopadol február 2020 ako zrážkovo podnormálny.

Ochladenie na konci Februára:

Už 26.2. sa začalo ochladzovať. Zatiaľ čo od výšky cca 700 metrov snežilo, v údoliach sme sa museli vysporiadať so zrážkami tekutými. Ochladenie zosilnelo v noci zo štvrtka na piatok, kedy sa sneženie vyskytlo aj v nížinách. Ráno bolo bielo na väčšine územia a napríklad v Prešove bola snehová pokrývka vysoká 4 cm.

Február sa tak skončil na celom území ako teplý a zrážkovo rozdielny. V tabuľke si môžete pozrieť rozdiely v rámci republiky na vybraných staniciach:

MeteostanicaPriemerná teplotaÚhrn zrážok
Malacky6,3°C30,2 mm
Kšinná3,4°C123,0 mm
Prešov3,0°C24,7 mm
Uložiť odkaz do záložiek.