19. decembra 2014

O nás

Web AmaterskaMeteorologia.sk vznikol dňa 24.7.2012. Tieto stránky vznikli za účelom vytvorenia vhodných podmienok pre podporu a rozvoj Amatérskej meteorológie v Slovenskej republike.
Web však nie je určený len pre meteorológov amatérov, ale pre všetkých, ktorí aspoň občas pozdvihnú hlavu a pozrú sa na oblohu.
Dňa 25.2.2014 prišlo k zlúčeniu Amatérskej meteorológie SR a Slovak Weather Network. Web obsahuje základné informácie o amatérskej meteorológií, aktuality zo sveta meteorológie a ďalšie informácie zo sveta počasia.

 

História AMS:

2009 – Založenie Meteorologickej stanice v Malackách dňa 24.7.2009.
2012 – Založenie webu Amatérskej meteorológie na Slovensku dňa 24.7.2012.
2014 – Zmena názvu na Slovak Weather Network.
2016 – Spolupráca s vybranými e-shopmi a inštitúciami v oblasti meteorológie.
2017 – Zakladanie o.z.


Ciele AMS:

  • správa webových stránok a informačných systémov z oblasti meteorológie, klimatológie, hydrológie (vytváranie, prevádzkovanie modelov)
  • prevádzka a údržba meteorologických staníc na Slovensku
  • zriadenie a prevádzka servisného strediska pre meteorologické prístroje (v príprave)
  • spolupráca v oblasti kalibrácie prístrojov (rokovania)
  • dokumentácia, výskum meteorologických javov (foto dokumentácia búrok, analyzovanie podľa num. modelov)
  • osvetové a preventívne pôsobenie na verejnosti

 

Projekty AMS:

Meteorologická stanica MalackyMeteorologická stanica MikulášovMeteoRadar

Meteorologická stanica v Malackách oficiálne vznikla 24.7.2009, odkedy sú nepretržite zaznamenávané údaje o aktuálnej teplote, vetre a zrážkach. Základnou myšlienkou bolo informovať obyvateľov o aktuálnom stave počasia v našej obci.

Teplota a vlhkosť vzduchu
Senzor je umiestnená v 2 m nad zemou v radiačnom štíte. Samotný senzor je dvojnásobné oddelený od okolia (plastové žalúzie + senzorová komora) a ventilátor sa stará o nepretržité nasávanie vzduchu do senzorovej komory. Senzor chránení voči poveternostným vplyvom a zabezpečuje tak presné meranie teploty vzduchu aj na priamom slnku.

Smer a rýchlosť vetra
Anemometer je vo výške 10 m nad zemou (cca 1.5 m nad strechou domu). V okolí anemometra sa nenachádza žiadna prekážka, ktorá by mohla ovplyvňovať presnosť merania.

Zrážky
Zrážky sú merané vo výške 1m nad zemou. Taktiež sa v okolí nenachádzajú žiadne predmety, ktoré by mohli ovplyvniť presnosť merania. Rozlíšenie 0.2 mm. Zrážkomer nie je vyhrievaný.

Články o MS Malacky:
Záhorí.sk – http://zahori.sk/aktualne-pocasie-z-malaciek-vdaka-14-rocnemu-patrikovi-polakovi/
Malacképohľady.sk – http://malackepohlady.sk/?p=13289
LudiapreMalacky.sk – http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/ake-bude-pocasie/

 

Meteorologická stanica v Lakšárskej N. Vsi – časti Mikulášov vznikla v roku 2011. Do roku 2011 boli merania analógové. Dňa 1.11.2011 vystriedali analógové merania automatické.

Teplota a vlhkosť vzduchu
Senzor je umiestnená v 2 m nad zemou v meteorologickej búdke. Senzor je chránení voči poveternostným vplyvom a zabezpečuje tak presné meranie teploty vzduchu aj na priamom slnku.

Smer a rýchlosť vetra
Anemometer je vo výške 6 m nad zemou. V okolí anemometra sa nenachádza žiadna prekážka, ktorá by mohla ovplyvňovať presnosť merania.

Zrážky
Zrážky sú merané vo výške 1 m nad zemou. Taktiež sa v okolí nenachádzajú žiadne predmety, ktoré by mohli ovplyvniť presnosť merania. Rozlíšenie 0.5 mm. Zrážkomer nie je vyhrievaný.

 

Stránka MeteoRadar.wbl.sk (študentská, nekomerčná stránka) vznikla 27.8.2010. Od 24.7.2012 je prevádzkovateľom webu Amatérska meteorológia Slovenska. Od 2.9.2014 je web na adrese meteoradar.amaterskameteorologia.sk . V súčasnej podobe je web od 2.9.2014. Obsahuje predpovede počasia, informácie, aktuality zo sveta meteorológie a ďalšie informácie. Krátkodobé predpovede sú priamo odoberané z predpovedí SHMÚ a taktiež sú využívané výstupy z numerických modelov Aladin, ECMWF, UM alebo GFS, pre tvorbu výstražného spravodajstva MeteoWarning alebo monitoringu vývoja počasia.

Zdroje informácií:
Informácie, obrázky, dáta nachádzajúce sa na tomto servery, sú duševným vlastníctvom jednotlivých meteorologický inštitúcií. Všetky informácie, ktoré sa na tomto servery nachádzajú sú voľne dostupné na internete. Portál MeteoRadar nenesie žiadnu zodpovednosť za prípadné škody!